Rekonstrukcia bytu_uvodny_obrazok_povodny_stav

Poznáte to, kúpite si starší neprerobený byt na hypotéku, lebo je lacnejší ako novostavba. Alebo sa vaši rodičia rozhodli, že sa odsťahujú z rušného mesta na dedinu do domu po babke a nechajú vám byt v pôvodnom stave v paneláku na sídlisku a zrazu ste majiteľom perspektívnej nehnuteľnosti.

Človeka to stavia pred otázku, či vôbec začať s rekonštrukciou. Elektrické a vodovodné rozvody za hranicou svojej životnosti, umakartové jadro, rozpadávajúca sa kuchynská linka, alebo túžba po zmene nám hneď dávajú odpoveď. Druhá otázka je, čo na naše rozhodnutie povie naša penaženka.

Koľko stojí rekonštrukcia bytu?

Odpovedať na otázku koľko stojí prerábka bytu je obtiažne. Niekto má našetrené na kompletnú rekonštrukciu, niekto by bol rád aspoň za novú kupeľňu. Ľudia o rekonštrukcii veľa nevedia a nemajú predstavu, aká investícia ich čaká. Moderná doba priniesla napríklad aj to, že nemusíte volať rôzne partie alebo firmy na obhliadku kvôli cenovej ponuke. Cez internet si možte ľahko spraviť predbežnú kalkuláciu aj u seba doma na projektovej kalkulačke, napríklad na adrese nasmajster.sk/kalkulacka. Budete tak mať aspoň približnú predstavu o cene za prácu rekonštrukcie a ľahšie sa budete ďalej rozhodovať o rozsahu rekonštrukcie a či vám rekonštrukciu spraví sused s bratrancom, rôzne „partie majstrov“ alebo profesionálna firma, ktorá sa postára o všetko.

Vo všetkých prípadoch by ste mali myslieť na podrobný rozpočet, aby ste vedeli porovnať viaceré kalkulácie. Náklady na rekonštrukciu sa dajú rozdeliť na dve časti, cena za materiál a cena za prácu. Zistite si podrobne, koľko stojí práca, materiál, sanita a odvoz odpadu. Zároveň buďte pripravení i na neočakávané výdavky, lebo ľudia často podceňujú výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu. Preto majte k dispozícii aspoň 15-percentnú rezervu z celkového rozpočtu, inak vás dofinancovanie skrytých nákladov môže zaskočiť.

rekonstrukcia_bytu_instalacie_1

Rozhodovať by však nemala iba cena, nakoľko nízka cena nemusí znamenať požadovanú kvalitu; teda i vašu spokojnosť a dobrý pocit po skončení rekonštrukcie. Ak sa chystáte rekonštruovať a radi by ste poznali aspoň odhadovanú cenu, tak využite kalkulačku, ktorú nájdete tu.