Rekonstrukcia kupelne

Prerábka kúpeľne je jedna z najkomplikovanejších častí rekonštrukcie bytu. Renovácia si totiž vyžaduje zapojenie viacerých profesií súčasne. Budete potrebovať vodárov, murárov, elektrikárov, maliarov, pokladačov dlažby a obkladov, no a napokon majstrov, ktorí vedia nainštalovať sanitu a nábytok. Aby ste nemuseli zháňať každého majstra zvlášť, ideálne je aby firma alebo partia remeselníkov zahŕňala všetky potrebné služby. Je dobré informovať sa u priateľov alebo známych, či by vám vedeli odporučiť firmu alebo majstrov na základe vlastných skúseností. Prípadne si na internete nájdite firmy, ktoré takéto rekonštrukcie realizujú, pozrite si aj ich referencie.

Kúpeľňu prerábate na dlhšie časové obdobie

Skôr ako sa vyberiete do obchodov či kúpeľnových štúdií, treba si ujasniť aké sú vaše predstavy a požiadavky. Či budete meniť aktuálnu dispozíciu, aké materiály chcete použiť, do akého farebného odtienu budete ladiť kúpeľňu, či chcete mať vaňu alebo sprchový kút, aké skrinky a odkladacie priestory budete potrebovať. Nezabúdajte, že kúpeľňu prerábate na dlhšie časové obdobie, preto treba myslieť na všetky detaily. Nie je na škodu nechať si poradiť od skúsených majstrov. Na trhu je veľké množstvo variantov a rôznych materiálov. Vyberať môžte podľa svojho vkusu, ale rozhodne treba vyberať aj podľa kvality, aby bola dlažba protišmyková, aby boli obklady vode odolné a ľahko umývateľné, aby vám vaňa alebo sprchový kút od renomovanej značky slúžili čo najdlhšie, rovnako tak je zárukou spokojnosti kvalitná elektroinštalácia a vodovodná inštalácia. Pri vodovodných batériách je okrem kvality a odolnosti dôležitým faktorom aj dizajn. No a v poslednom rade netreba zabudnúť aj na detaily ako umiestnenie a veľkosť zrkadla, osvetlenie, uzatváranie sprchového kútu, umiestnenie poličiek a vykurovanie napríklad rebríkovým radiátorom.

Predtým ako začnete…

Pred začatím prác musíte splniť niekoľko pravidiel. Musíte podať ohlásenie o začatí rekonštrukcie na miestny stavebný úrad. Pri zmene dispozície a rozsahu priestoru potrebujete statický posudok. Pri väčších zásahoch napr. do nosných stien potrebujete dokonca stavebné povolenie. No a samozrejme, kedže vaši susedia budú vystavení zvýšenému hluku a prašnosti, treba o rekonštrukcii informovať dostatočne včas na viditeľnom mieste vo vchode domu.

Záčíname

Prerábka kúpeľne začína búracími prácami. Odstráni sa stará sanita, obklady a dlažba. Priestor sa vyčistí a pripraví na hrubé búracie práce, ako búranie priečok, alebo posunutie stúpačiek. Po vynesení odpadu z búracích prác sa začne naťahovanie nových rozvodov vody, naťahujú sa sprchové rozvody, v prípade zmeny umiestnenia WC sa mení aj vývod do odpadovej rúry, prípadne sa posunie umiestnenie stúpačiek. Ďalej sa vymurujú nové priečky a iné miesta, napr. pod vaňou a podobne, začne sa s vyrovnávaním stien na hrubo. Na stenu je vhodné natiahnuť sieťku, aby vznikol pekne rovný povrch. Potom sa natiahnu nové elektrické rozvody. V prípade nerovnej podlahy je potrebné podlahu vyrovnať pomocou nivelácie, aby sa dala položiť dlažba. Následne sa kladie dlažba a obklady. Nainštaluje sa sanita, skrinky, svetlá a vypínače.

VYPOČÍTAJTE SI ODHADOVANÚ CENU PRÁCE

Ak nemáte k dispozícii priestor na vaňu aj sprchový kút, musíte sa rozhodnúť pre jednu z týchto možností. V malej kúpeľni je vítaným riešením inštalácia sprchového kúta, ale môže byť vašou voľbou aj v prípade ak máte miesta dostatok. V mieste inštalácie musíme mať vyústenie odpadu a prívodné potrubia studenej a teplej vody. Sprchovacia vanička má prestaviteľné nožičky, alebo sa vytvorí murované lôžko. Dôležité je použitie hydroizolácie, tesnení a tmelov. Odtokový systém musí mať spád 1cm na každých 100 cm svojej dĺžky. Pri montáži treba dávať pozor, aby sa jednotlivé diely lakovaných rámov a sklá stien nepoškriabali. Sprchový kút treba osadiť veľmi pozorne, lebo akákoľvek netesnosť by sa časom vypomstila.

Cítite sa byť na rekonštrukciu vašej kúpelne už dostatočné pripravený? Zabezpečte si potrebný stavebný materiál alebo aj túto časť nechajte na firmu, ktorá sa na rekonštrukciu kúpelní špecializuje.